НМТ-2024: календар проведення

.

.

.

Учні 4 класів з 2025 року проходитимуть ДПА за завданнями УЦОЯО

В Україні планують з 2025 року проводити державну підсумкову атестацію для 4 класів за матеріалами, розробленими Українським центром оцінювання якості освіти, які міститимуть тестову й усну частину.

Про це повідомила директор УЦОЯО Тетяна Вакуленко у студії Ukrinform TV, коментуючи питання оцінювань українських школярів.

За її словами, такі проміжні оцінювання заплановані відповідно до Стратегії освітніх оцінювань до 2030 року, що була розроблена ще в 2016 році.

Наразі Український центр оцінювання якості освіти працює над матеріалами для пілотного оцінювання четвертокласників у наступному році.

«Це буде невеличка вибірка в дві тисячі учнів. Ті заклади освіти, які з нами погодяться працювати, проведуть оцінювання з математики та української мови, яке ми їм запропонуємо. Потім ми будемо аналізувати, наскільки наші інструменти – тести, запитання – адекватні для вибірки, наскільки вчителям комфортно їх у класі опрацьовувати, наскільки це багато часу займає», – пояснила Вакуленко.

Також вона зазначила, що ДПА для 4 класу передбачатиме не лише тестову частину, а й усну.

«Адже для людини будь-якого віку важливо не лише обирати з наданих варіантів відповідей, а й самостійно конструювати якусь відповідь, її озвучувати, відстоювати свою точку зору. Взагалі цю точку зору сформулювати, потім її озвучити, і потім ще відповісти на запитання щодо тієї чи іншої точки зору», – прокоментувала директор УЦОЯО.

За результатами експерименту в УЦОЯО планують відкоригувати всі матеріали, що будуть напрацьовані для пілотування, для того щоб з 2025 року всі заклади освіти мали таке оцінювання для 4 класів.

.



У майбутньому учні складатимуть ДПА з англійської у 4, 9 і 12 класах

Кожен учень має в майбутньому обов’язково вивчати англійську мову протягом усіх років навчання в школі та проходити державну підсумкову атестацію з цього предмета за кожний рівень освіти.

Відповідні новели містить законопроєкт про застосування англійської мови в Україні, ухвалений парламентом у першому читанні 22 листопада.

Зокрема, у випадках, коли англійська мова буде вивчатись учнями як перша іноземна мова, школярі складатимуть ДПА з англійської після 4, 9 та 12 класів.

У разі, якщо школа обере освітню програму, що передбачатиме вивчення англійської мови як другої іноземної, учні складатимуть ДПА з англійської при завершенні другого і третього рівня загальної середньої освіти, тобто після 9 та 12 класу.

Вимога щодо обов’язкового вивчення англійської мови протягом усіх шкільних років стосуватиметься всіх шкіл незалежно від форми власності закладу освіти.

Планується, що норма про обов'язковість ДПА з англійської мови як першої іноземної (у 4, 9 та 12 класах) набере чинності з 2028 року, а з англійської як другої іноземної (у 9 і 12 класах) – з 2030 року.

Як відомо, у 2024 році через об’єктивні обставини учнів 4, 9 та 11 класів вчергове звільнено від проходження державної підсумкової атестації.

.


Учні 9 класів у майбутньому складатимуть ДПА з 5 предметів.

З 2025 року Український центр оцінювання якості освіти почне розробляти матеріали для державної підсумкової атестації учнів 9 класів з п’яти предметів.

Про це розповіла директор УЦОЯО Тетяна Вакуленко в ефірі "Ukrinform TV".

За її словами, окрім математики та української мови, які складатимуть учні після здобуття початкової освіти, учні, що завершують здобуття базової середньої освіти, також складатимуть історію України, іноземну мову та природничі дисципліни.

Також вона підкреслила, що поряд з тестовими частинами завдань плануються й усні частини.

«Принаймні з тих предметів, де це дуже важливо, до прикладу, історія України та громадянська освіта – це та галузь, де важливо говорити, важливо висловлюватися, важливо розлого відповідати на якесь запитання», – наголосила директор УЦОЯО.

Окрім того, вона запевнила, що іспити будуть пілотуватись почергово, тобто всі іспити для всіх учнів не з’являться одночасно.

«Ні, ми хочемо за рік брати одну галузь, її пілотувати, робити висновки, і наступного року пропонувати її вже для всіх учнів, потім брати іншу галузь для пілотування, – і в такий спосіб до 2027 року ми б мали таке оцінювання для дев'ятикласників», – пояснила механізм запровадження ДПА Вакуленко.

Директор УЦОЯО висловила сподівання, що для такої роботи буде виділено фінансовий ресурс і отримана політична підтримка.

«Я не бачу ніяких, окрім війни, інших причин, щоб це не відбулося. Для того щоб це відбулося, потрібна сила і мотивація організаторів. Основним організатором є Український центр оцінювання якості освіти, і нам не бракує ні інтелектуальної спроможності, ні людського ресурсу. У нас дуже фахові колеги, і вони це можуть робити. Фінансовий ресурс – це те, що від нас не залежить. І якщо буде фінансовий ресурс, якщо буде політична підтримка і якщо ми зможемо цим ресурсом скористатися, все буде», – наголосила Вакуленко.

Кiлькiсть переглядiв: 97